30 Aralık 2016 Cuma

Her şeye rağmen yaşamak çok güzel- 44

Celal ÇELİK’in hayata dair, ahlaki, dini ve felsefi düşünce ve yorumlarını beğeniyle kendi diliyle sunmaya devam ediyorum.

Affet ki afolasın
Allah çok affedicidir. Öyle ki, yıllar boyu günah işliyoruz, ibadet yapmıyoruz. Kuran’da onlarca ayette belirttiği gibi samimi bir tövbe ile bağışlıyor,
Rabbimiz biz kullarınında affedici olmasını istiyor. Peygamber Efendimiz’de SAV, Merhamet etmeyene merhamet edilmez, buyurmuştur.
“O müttakîler ki bollukta da darlıkta da Allah yolunda harcarlar, kızdıklarında öfkelerini yutar, insanların kusurlarını affederler. Allah da böyle iyi davrananları sever. “ (Ali İmran suresi, 134.ayet)
Bizler aslında affederek karşımızdakine iyilik yaptığımızı düşünürüz. Aslında affetmek insanın kendine yaptığı bir iyiliktir.
- Affetmeyerek asıl kendimizi cezalandırıyoruz. Kendimizi ruhumuzda ağır yükler taşımaya mahkum ediyoruz. ...
Affetmeyi karşımızdaki kişiye bir ihsan olarak düşünüyoruz, halbuki affetmek en başta kendimize yaptığımız bir iyiliktir."
Bayramda hala dargın olanlar var mı? Peygamber Efendimiz SAV, üç günden fazla mümin kardeşine dargın duran mescidimize yaklaşmasın, diyor...
Kimin Sevgisine İnanılmaz
Sevgi kainatın mayasıdır. Bizi birbirimize bağlayan görünmez bağdır. Sevgi olmazsa hayat cehennem olur. İman etmiş olmanız için birbirinizi sevmeniz gerekir, diyor Efendimiz SAV...
Başlığın cevabından önce bu minik hikayeyi okuyunuz.
Yıllar önce hastanede çalışırken, ağır hasta bir kız getirdiler. Tek yaşam şansı beş yaşındaki kardeşinden acil kan nakli idi. Küçük oğlan aynı hastalıktan mucizevi şekilde kurtulmuş ve kanında o hastalığın mikroplarını yok eden bağışıklık oluşmuştu.
Doktor durumu beş yaşındaki oğlana anlattı ve ablasına kan verip vermeyeceğini sordu. Küçük çocuk bir an duraksadı. Sonra derin bir nefes aldı ve
-- "Eğer kurtulacaksa, veririm kanımı" dedi.

Kan nakli ilerlerken, ablasının gözlerinin içine bakıyor ve gülümsüyordu.
Kızın yanaklarına yeniden renk gelmeye başlamıştı, ama küçük çocuğun yüzü de giderek soluyordu.. Gülümsemesi de yok oldu. Titreyen bir sesle doktora sordu:
-- " Hemen mi öleceğim?.. "
Küçük, doktoru yanlış anlamış, ablasına vücudundaki bütün kanı verip, öleceğini sanmıştı.
Fakat buna rağmen kanını seve seve vermişti...
Dünyada herşeyin bir ölçüsü, tartısı vardır.
Sevginin tartısı da fedakarlıktır.
Fedakarlık yapmayanların sevgisine inanılmaz

(Devam edecek)

Efkan VURAL

Bu yazı Milliyet Blog'da 22.08.2014 tarihinde yayınlanmıştır:
KAYNAK:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder