30 Aralık 2016 Cuma

Her şeye rağmen yaşamak çok güzel-89Celal ÇELİK ’in hayata dair, ahlaki, dini ve felsefi yorumlarını yayınladığım yazı dizisini, sevgili Celal ÇELİK’in tüm yazılarını gözden geçirerek kısa ve öz olarak sizlere sunmaya devam ediyorum.

Allah, yarattığı biz insanı en iyi bilendir. İnsanın ruhi, bedeni, toplumsal ihtiyaçlarının neler olduğunu en iyi O bilir. O yüzden Allah’ın bütün emrettiği ibadetler bizim sağlığımız içindir.

Namaz kılan insan; Hergün beş vakit namazda bütün eklemlerini hareket ettirip spor yapmış oluyor. Kuran ayet ve dualarını okuyup sürekli beynini çalıştırıyor. Namazını hakkıyla kılan alzeimer olmaz.

Oruç tutan insan, bedenini tazeliyor, günümüzde tespit edildi ki, oruç tutan insanın organları dinlenip adeta bakıma alınıyor. Ayrıca oruç nefsimizi terbiye ediyor.

Yani Allah, insanın nefsine uyarak hem bedenen hem ruhen sağlığını kaybedeceğini biliyor ki bizi bu imtihanımızda yalnız bırakmadı. Orucu emretti. Nefsi bizi imtihan etmek için vermişti.

Nefis yatıp uyumak ister, herşeyi yemek ister, şehvet ister, haramları ister. Allah nefsimizi kontrol altına alıp eğitmemiz için bizi yılda bir ay kampa alıyor.

Tıpkı sporcuların sezon başlamadan kampa alınıp sürekli antrenman yapmaları gibi, Allah’ta biz insana bir ay ramazan orucunu farz kılmış ki, bir yıl boyunca bu nefsin aşırı isteklerine karşı antremanlı olup sabredebilelim.

Allah neden bizden ibadet etmemizi istiyor? Çünkü bizi sevdiği için sağlıklı olmamızı istiyor.

Bizi imtihan etmek için dünyaya gönderdi fakat musallat ettiği nefis ve şeytan düşmanlarımıza karşı nasıl savunma yapacağımızı da Kuran’da bildirdi.

Allah bu imtihan dünyasında irademizi tamamen serbest bıraktı

Sevgili Celal ÇELİK’in yazılarından özetleyerek yukarda sunduğum yazıda aşağıdaki yorumları yapabiliriz:

1-İnsanı en iyi tanıyan ve bilen onu yaratan Allah'tır.

2-İnsanların ihtiyaç duyacağı ibadetler Allah tarafından bildirilmiştir.

3-Her bir ibadetin ayrı bir hikmeti ve sebebi vardır.

4-Namazın ruh ve beden sağlığımıza, Kur’an ayetlerini ve duaları okumakla da zihnimizin ve beynimizin çalışmasına yardımcı olur.

5-Oruç ibadeti nefsimize hakimiyet kurmamızı sağlıyor.

6-Allah bize özgür bir irade vererek yaptıklarımızdan bizi sorumlu tutmaktadır.
Efkan Vural

  (Devam edecek)
 
Bu yazı aşağıdaki sitelerde yayınlanmıştır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder